wtorek, 22 października 2013

Remont- zgłoszenie czy pozwolenie?



Remont, prędzej czy później dotyczyć będzie każdego właściciela domu czy mieszkania. Przystępując do niego należy posiadać wiedzę dotyczącą prawa budowlanego by nie narazić się na konsekwencje.

 Litera prawa budowlanego mówi, że przystąpienie do remontu czy przebudowy domu bez zgłoszenia kwalifikuje się jako samowola budowlana. 
Remont obiektów wymaga zgłoszenia planowanych robót.

  Inwestorzy bardzo często mylnie interpretują definicje remontu i przebudowy. Ustawa o Prawie budowlanym rozróżnia te dwie odrębne definicje, art.3 pkt8 mówi że remont: oznacza wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym.

Tak wiec remontem będzie naprawa lub wymiana zniszczonych i wyeksploatowanych części i instalacji budynku. Niestety ustawodawca nie zdefiniował bieżącej konserwacji, przypuszczać możemy, że jest to np.: wymiana okładziny ściennej i podłogowej, malowanie czy zmiana armatury sanitarnej.

Czym jest przebudowa domu
Zgodnie z art. 3 pkt 7a ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) przebudowa jest to: wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. 

Osoby planujące przebudowę domu zobowiązane są do uzyskania pozwolenia na budowę(przebudowę).
Uzyskanie pozwolenia wiąże się z otrzymaniem uprzednio koniecznych opinii, uzgodnień czy pozwoleń z urzędów je wydających. Niestety nie unikniemy aparatu biurokracji.

Przykłady zgłoszeń:
·         Naprawa więźby dachowej, zmiana pokrycia dachu i rynien
·         Montaż okna dachowego
·         Burzenie/budowa ścian działowych
·         Docieplenie, malowanie elewacji
·         Wymiana kotła
·         Budowa podjazdu osobom niepełnosprawnym
·         Naprawa/budowa ogrodzenia od ulicy powyżej 2,2 metra
·         Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków  
Przykłady pozwoleń
·         Budowa lukarny
·         Zmiana rozmiaru/wybicie nowych otworów okiennych oraz drzwiowych
·         Przebudowa stropu.
·         Budowa schodów zewnętrznych
·         Założenie instalacji gazowej
·         Budowa kominka
·         Budowa szamba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz